Benevolent.hu

2200 tonna segély Ukrajnába

2022-ben az Ökumenikus Segélyszervezet az évek óta tartó ukrajnai segélyprogramját országos szintűvé emelte. Ennek módja a természetbeni es készpénzes támogatástól a pszichoszociális tanácsadásig terjed, közel félmillió embernek biztosítva eddig segítséget.

Az Ökumenikus Segélyszervezet 1998 óta segít Ukrajnában, a 2014-ben kezdődő orosz–ukrán ellentéteket követően országos szintű segélyprogramot indított, amit a 2022-es inváziót követően új szintre emelt, és mára az ország 20 megyéjére terjesztett ki. Így az Ökumenikus Segélyszervezet a kelet-ukrajnai Harkivtól a nyugati Beregszászig képes támogatni a rászorulókat, és közben olyan, nehezen elérhető és veszélyes helyeken is végrehajtott segélyakciókat, mint a frontvonalon fekvő Herszon városa. A határ mindkét oldalán végzett munkát a multiszektorialitás és a rugalmasság jellemzi, a kézzelfogható, természetbeni támogatástól a készpénzes segítségen át a pszichoszociális tanácsadásig – ezeken keresztül eddig közel félmillió embernek biztosítva segítséget.

A helyi ellátási láncok akadozása és a belső menekültek áradata következtében fellépő humanitárius szükségletek csillapítására az első időszakban kulcsfontosságú volt a sürgősségi élelmiszer- és higiéniai csomagok biztosítása – ennek érdekében a Segélyszervezet logisztikai központokat hozott létre úgy Magyarországon, mint Ukrajnában, s ezen keresztül 2023 őszéig 2200 tonna segélyárut juttatott el az arra rászorulóknak, sokszor frontvonal-közeli és más nehezen megközelíthető helyekre hozva segítséget.

Az országot érő támadások súlyosan érintik az energetikai infrastruktúrát, ezért a Segélyszervezet komoly erőfeszítéseket tesz a menekültszállások téliesítésére, lakóházak renoválására, amit kályhák, tüzelőanyag és generátorok osztásával egészít ki. A helyszíni oktatás újrakezdése érdekében 20 oktatási intézmény felújítását kezdte el, valamint hozzájuk kapcsolódva óvóhelyeket is létesített. Az Ökumenikus Segélyszervezet a magyar kormány támogatásával Kijev környékén így több nagyszabású felújítást is folytat az élet újrakezdésének érdekében, a kakhovkai gátszakadást követően pedig rögtön reagálni tudott a fellépő szükségletekre, hiszen már a régió felszabadítása óta a helyszínen segítette a rászorulókat.

A készpénzes segítségnyújtáson keresztül a Segélyszervezet úgy támogatja a szükséget szenvedők létbiztonságát, hogy azok a választás szabadságát és méltóságukat is megőrizhessék – a különböző programokon keresztül 2023 őszéig mintegy 30 ezer embernek segítettünk kilábalni nehéz pénzügyi helyzetéből. Az Ökumenikus Segélyszervezet a saját projektjein túl a közösség erejében bízva olyan civil szervezeteknek is anyagi támogatást nyújt, amelyek humanitárius tevékenységet folytatnak Ukrajnában, de korlátozott pénzügyi háttérrel rendelkeznek kitűzött céljaik megvalósításához, 2023 őszéig közel 90 szervezetet támogatva humanitárius feladatainak az ellátásában.

Az anyagi és fizikai szükségletek mellett a háború borzalmait elszenvedők pszichés és mentális egészségét is támogatja a Segélyszervezet. A pszichoterapeutikus foglalkozások, közösségi programok célja az egyének, családok, közösségek ellenálló- és alkalmazkodó képességének megerősítése annak érdekében, hogy a háború hosszú távú hatásaival szemben is megőrizzék a lelki egészségüket.

(Fotó: Ökumenikus Segélyszervezet)