Benevolent.hu

Kenya: kiút a nyomortelepből

A Nairobiban található Kibera negyed Afrika legnagyobb nyomortelepe. A Szeretetszolgálatnak 50 itteni családot sikerült visszaköltöztetni vidéki otthonukba, továbbá vállalkozói ismeretekre oktatták őket, és támogatták az üzleti terveik megvalósítását.

Kenya fővárosában, Nairobiban található Kibera, Afrika legnagyobb nyomornegyede, ahol a lakosság száma körülbelül félmillió fő. A 2,5 km2 területű nyomornegyed nagyon rossz életkörülményt biztosít a helyiek számára: rendkívüli a zsúfoltság, szinte teljes egészségben hiányoznak a városi infrastrukturális rendszerek, közszolgáltatások – mint például a szilárd burkolatú utak, vezetékes ivóvíz, szilárdhulladék kezelés –, ezért nagyon rossz közhigiénés, közegészségügyi viszonyok jellemzik.

A helyi lakosok döntő többsége (75%) munkalehetőség hiányában vidékről érkezett, hogy munkát találjon, biztosítsa megélhetését, majd elég pénzt gyűjtve visszatérhessen otthonába. Ám az elképzelés sajnos csak keveseknek sikerül, ugyanis a városban már nem áll rendelkezésre bőségesen munkalehetőség, jellemzően csak a nagyon alacsony bevételeket generáló informális szektorban tudnak elhelyezkedni, amit a városi lét költségei szinte teljesen fel is emésztenek. Ezért sokan a nyomornegyedben ragadnak.

Ebből a helyzetből akart kitörési lehetőséget biztosítani a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, aminek kenyai repatriációs programja – amelyet a Hungary Helps Ügynökség 70 millió forinttal támogat – 50 olyan családot segít, akik vissza szerettek volna térni vidéki otthonukba, saját földjükre, saját házukba, hogy ott új életet kezdjenek. Mivel a vidékről való elvándorlás legfőbb oka a munkalehetőség hiánya, a kedvezményezettek tartós hazatérése csak önfoglalkoztatással volt megvalósítható. Ennek érdekében a Szeretetszolgálat több napos képzést szervezett, ahol vállalkozási, pénzügyi ismereteket tanítottak, aminek eredményeként a résztvevők egy üzleti tervet készítettek. Vidékre való hazaköltöztetésük után a Magyar Máltai Szeretetszolgálat anyagilag is segítette ezeknek a terveknek a megvalósítását, a megvalósítási időszakban pedig szoros figyelemmel kísérte a tevékenységüket, szükség esetén tanácsokkal segítve őket. Ez a mentorációs fázis az átköltözést követő egy évig tartott.

A program keretében nagyon változatos profilú vállalkozások kezdték meg sikeres működésüket, a mezőgazdasági termeléstől a fodrászüzleten át a kukoricamalomig. A hazatérők élete gyökeresen megváltozott: most már nyugodt körülmények között, egészséges, biztonságos környezetben folytathatják életüket. A gyermekek pedig személyesen is megtapasztalhatják, hogy a boldoguláshoz nem kell a városba – a nagyvárosi nyomornegyedekbe – beköltözni, vidéken is meg lehet élni.

A sikeres program a helyi média, döntéshozók és a lakosság figyelmét is felkeltette: már több százan jelentkeztek egy következő programban való részvételre.

(Fotó: Magyar Máltai Szeretetszolgálat)