A szervezet mély elköteleződéssel fordul a földrajzi peremvidékek, elsősorban az afrikai nyomortelepek és a közel-keleti krízisövezetek irányába, s hisznek abban, hogy gondoskodásukkal, segítő munkájukkal csökkenhet e területeken élők szenvedése, és egy méltóbb jövőhöz segíthetik hozzá őket.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálatnál hisznek abban, hogy minden ember értékes és nincs hiábavaló élet. Céljuk, hogy a legtávolabbi területeken élők segélykiáltását is meghallják, az emberi élethez méltóbb körülményeket teremtve számukra, elsősorban minőségi egészségügyi szolgáltatások, valamint az elérhető, stabil ivóvíz és adekvát higiéné biztosítása révén. Nemzetközi munkájukban a nagyvárosi szegregátumokban, városi nyomortelepeken élők segítését, valamint a menekültek, otthonukból elüldözöttek támogatását, fájdalmaik enyhítését tekintik küldetésüknek.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2010-ben magas szintű megállapodást kötött a magyar állammal. A 2010. évi CXL törvény első pontja a nemzetközi fejlesztési és humanitárius feladatvállalásukat hivatalos módon is megfogalmazza. Rögzíti, hogy a Szeretetszolgálat és Magyarország kormányzati szervezetei „együttműködnek szociális, egészségügyi, humanitárius és nemzetközi fejlesztési téren”. Ennek eredményeképpen, leggyakrabban a magyar külügyminisztérium megbízásából, ember és természet okozta krízisekben segítenek: háborúk, árvizek, földrengések és más katasztrófák okozta drámákban nyújtanak azonnali humanitárius segítséget.
Az elmúlt években a Szeretetszolgálat szakembereinek figyelme egyre inkább a tartós, infrastrukturális és közösségi fejlesztő kezdeményezések irányába fordult. Tudományos módszereket is alkalmazó monitoring, feltáró-utánkövető vagy helyreállító-újjáépítő (resztoratív) programokkal vannak jelen Afrikában, Ázsiában és a Közel-Keleten.
Munkatársaik több háborús vagy konfliktusövezetben is aktívan jelen vannak, elsősorban Szíriában és Venezuelában. Speciális feladatokat hajtanak végre, olyan magyar vagy helyi rászorulók támogatása érdekében, akikről a világ jelentős része egy időre elfelejtkezett.
(Fotó: Magyar Máltai Szeretetszolgálat)