Külföldön elsősorban katasztrófák idején nyújtanak segítséget az elesetteknek. 2008-ban jött létre az MRSZ gyorsreagálású katasztrófa orvoscsoportja, amely ipari-, természeti, egészségügyi vagy humanitárius katasztrófa esetén kész és képes 24-48 órán belül a világ bármely helyszínére elindulni. A csoport teljesen önellátó a missziók során.
2019-ben alakult meg az MRSZ kutyás kutató-mentőcsapata, amely személykeresési feladatokat ellátására is alkalmas. Szintén ebben az évben jött létre a 130 fős – munkatársakból és önkéntesekből álló – Református Szeretetszolgálat Mentőcsoport, amely a Budapest Mentőszervezet koordinációja alatt egy esetleges veszélyhelyzet esetén az alábbi feladatokban nyújthat segítséget: részvétel az árvízi védekezésben, a lakosság kitelepítésében, visszatelepítésében és ellátásában, ideiglenes befogadóhelyek üzemeltetésében, segélyezési és műszaki mentési feladatokban.
A sérültek, betegek ellátásán túl az MRSZ csoportja képes a helyi egészségügyi személyzet európai szintű oktatására is (általános fertőzés-megelőzés, égési sérülések ellátása, stb. témákban tartott képzések), ahogy erre például 2018-ban Bangladesben sor került. Több csapattag Advanced Life Support (ALS), illetve European Trauma Course (ETC) oktatói minősítéssel is rendelkezik.
(Fotó: Magyar Református Szeretetszolgálat)