Benevolent.hu

Pakisztáni keresztények magyarországi integrációja

Pakisztánban rendszerszintű hátrány éri a keresztényeket. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat – a Hungary Helps Program támogatásával – komplex programot indított a pakisztáni üldözött keresztények megsegítésére, egy éven át segítve azok magyarországi integrációját.

Nemzetközi összehasonlításban Pakisztán azon országok közé tartozik, ahol a legtöbb rendszerszintű hátrány éri a keresztény kisebbség tagjait, ami sok esetben életük fenyegetettségét jelenti. A pakisztáni üldözött keresztények megsegítésére a Magyar Máltai Szeretetszolgálat komplex, egy éves integrációs programot indított a Hungary Helps Program támogatásával.

Ennek keretében 12 hónapos időszakra bontva segítik ügyfeleik magyarországi integrációját, az alábbiak szerint:

  • Adminisztratív támogatás: segédkezés a legális tartózkodáshoz, letelepedéshez szükséges jogi eljárásban, szükséges dokumentációk ellenőrzésében, pótlásában, a tartózkodáshoz szükséges ügyintézés meghatározásában (jogosítvány, iskolai végzettség, egészségbiztosítás stb.). Ez a megérkezést követően azonnal, vagy a korábban már beszerzett információk alapján zajlik.
  • Lakhatás: a program résztvevőit piaci alapú albérletekbe helyezik, amelynek kiválasztásakor – a hosszú távú fenntarthatóság érdekében – figyelembe veszik a család összetételét és az ebből fakadó igényeket.
  • Nyelvoktatás: a Magyarországon történő boldogulás érdekében a program résztvevői külön a számukra szervezett nyelvtanfolyamokon vesznek részt.
  • Egészségügyi ellátás: a kedvezményezettek megérkezése utáni egyik első lépés az egészségügyi állapotuk felmérése (krónikus betegségek, gyógyszerigény stb.), szükség esetén alapellátásban való részesítés, majd az egészségügyi ellátáshoz való jogosultság megszerzése. Ez utóbbi az adminisztratív támogatás keretében valósul meg.
  • Iskoláztatás: gyermekek esetében az iskolai végzettség elfogadtatása, iskolák folytatása kiemelkedően fontos feladat a programon belül.
  • Munkaerőpiaci integráció támogatása: a munkatapasztalat felmérése (korábbi munkák, képesítések, tapasztalatok, érdeklődés, más idegen nyelvtudás stb.) és munkaerőpiaci integráció elősegítése egy külön, erre specializálódott szakmai csoport támogatásával zajlik, akik nem csak a munkavállalóknak, hanem adott esetben a munkáltatóknak is segítséget nyújtanak, hogy hogyan működjenek hatékonyan együtt egy teljesen más kulturális közegből érkező munkavállalóval.
  • Az esetlegesen meglévő természetes támogató környezet feltárása (rokonság, baráti kör stb.) szintén fontos eleme a programnak, ami jelentős mértékben elősegítheti a kedvezményezettek hatékony integrálását.


(Kép: Wikipedia Commons)