2005-ben a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet egyik legjelentősebb nemzetközi segélyakciója a szökőár áldozatainak megsegítése volt. A munkatársak a magyar és a külföldi szervezetek közül is az elsők között érkeztek a helyszínre. A szökőár után közvetlenül megnyitott humanitárius irodában helyi programvezetők, mérnökök, területi koordinátorok és asszisztensek dolgoztak Magyarországról kiküldött munkatársak vezetésével.
Gyorssegély a károsultaknak
2005 első heteiben a Segélyszervezet gyógyszersegélyt juttatott el 11 menekülttáborba, valamint humanitárius segélyt indított Tangalle-ba, az ország délkeleti részén található kisvárosába és a környező menekülttáborokba, több mint 55 millió forint értékben. A helyszínen beszerzett árukat – ásványvizet, élelmet, alsó- és felsőruházatot, személyi higiénés csomagokat, étkészletet, szúnyogriasztót – tartalmazó segélyszállítmányt a Segélyszervezet munkatársai személyesen adták át a károsultaknak. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet 2005. január végén tíz, később pedig további negyven darab családi sátrat is kiszállított a térségbe. A különböző településeken felszerelt sátrakat ideiglenes rendelőként, elkülönítőként, konyhaként, étkezdeként, ideiglenes tömegszállásként céljára használták.
Részvétel az ország újjáépítésében
A Srí Lanka-i kormány intézkedése szerint az újjáépítési munkálatoknak március 1-jével kellett elkezdődni. Az Ökumenikus Segélyszervezet összesen több mint 200 családi házat építtetett és újított fel a Matara járásbeli Polhena településen. Ezzel mintegy ezer ember lakhatási gondján segített. A Magyar Külügyminisztérium támogatásával olyan közösségi központ létrehozását is megkezdte, amely a szökőár tragédiájában hajléktalanná vált családok részére nyújt tisztes otthont, valamint alapvető ellátást. A program keretében húsz, lakóhelyét elvesztett család számára épült új otthon, valamint egy közösségi központ.
Pszichoszociális segítségnyújtás
A pszichoszociális segítségnyújtás legalább olyan fontos része a Segélyszervezet munkájának, mint az újjáépítés. Egy Srí Lankán honos (a helyi emberek érzésvilágához nagyon közel álló, többezer éves tradicionális előadásmód), az úgynevezett „Utca Színház” módszerével segít. Az előadásokat tíz helyszínen több mint 30 alkalommal rendezték meg, alkalmanként több mint 300 fős közönséggel.
Jövedelemteremtő programok
A part menti településeken javarészt halászatból élnek, azonban sok halászcsalád összes felszerelését elpusztította a szökőár. A Segélyszervezet úgy határozott, hogy az ország egyik legszegényebb régiójában, az északi Polikandy-West településen 30 halászhajó készíttetésével és felszerelések vásárlásával segíti az itt élő halászközösségeket. A kétszemélyes hajókat két-három család használja felváltva a mai napig.
(Fotó: Ökumenikus Segélyszervezet)